2009-03-12
Kryzys na rynku a Lufthansa zarabia

Drugi co do wielkości przewoźnik lotniczy w Europie osiągnął efektowne wyniki. W zeszłym roku zysk operacyjny Lufthansy wyniósł aż 1,35 miliarda euro. Firmę stać na wypłatę dywidendy akcjonariuszom a prezes firmy dodaje, że koncern jest dobrze przygotowany na kryzys.

 
 autor: Arpingstone

Dobre wyniki Lufthansy pozwoliły firmie na wypłatę dywidendy akcjonariuszom - na jedną akcję przypada 70 eurocentów. - Nie zamierzamy zwolnić tempa w tym roku, choć rynek stawia nam o wiele trudniejsze warunki do działania. Nasze możliwości finansowe i operacyjne są wystarczające by wykorzystać sprzyjające okoliczności jakie niesie kryzys - powiedział na dzisiejszej dorocznej konferencji prasowej w Kolonii prezes Lufthansy Wolfgang Mayrhuber.

Przychody Lufthansy z ruchu pasażerskiego były w 2008 roku o 11 proc. wyższe niż rok wcześniej i wzrosły do blisko 25 miliardow euro. Głównie dzięki przejętej w 2005 roku przez niemieckiego przewoźnika szwajcarskiej linii Swiss International Air Lines.Lufthansa jest europejskim liderem jeśli chodzi o konsolidowanie rynku przewoźników lotniczych. Po linii Swiss przejęła w zeszłym roku Brussels Airlines i British Midland (BMI). Akwizycja Austrian Airlines jest w toku a Niemcy przymierzają się już do przejęcia linii SAS, czyli Scandinavian Airlines System. Nie potwierdzają jednak swego zainteresowania polskim LOT-em.

W ubiegłym roku Lufthansa Group niemal powtórzyła bardzo dobre wyniki z roku 2007. Zysk operacyjny, który świadczy o efektywności działania firmy, jest niemal w tej samej wysokości. Na czysto zarobiła wprawdzie mniej, bo 599 milionów euro gdy rok wcześniej 1,66 miliarda euro, ale - jak czytamy w raporcie rocznym firmy - jej zysk netto w 2007 roku powiększyły o 585 milionów euro jednorazowe, nadzwyczajne wpływy.

źródło: lotniczapolska.pl