2009-07-16
Lotnisko w Świdniku otrzyma unijną pomoc

Port Lotniczy Lublin jest jednym z 10 polskich portów, które otrzymają wsparcie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Taką wiadomość przekazały władze spółki.

Fot. Port Lotniczy Lublin

Jak poinformował Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin, Komisja Europejska zdecydowała, że Port może skorzystać z unijnych pieniędzy bez konieczności wnoszenia wkładu własnego. - Na razie ta wiadomość dotarła do nas z Brukseli nieoficjalnie, czekamy jeszcze na jej potwierdzenie - dodaje Piotr Jankowski.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013 na budowę Portu Lotniczego Lublin jest zapisane 49 mln euro (ok. 200 mln zł). Do tej pory spółka mogła skorzystać z tej dotacji, ale pod warunkiem że połowę tej kwoty wyłożą akcjonariusze.

Budowa portu lotniczego pod Świdnikiem ma kosztować ok. 350 mln zł. Brakującą kwotę spółka planuje pozyskać od akcjonariuszy (miasto Lublin, województwo lubelskie, gmina Świdnik) oraz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Do tej pory spółka wydała ok. 50 mln zł na wykup gruntów i dokumentację projektową. Pieniądze pochodziły z dwóch kontraktów dla województwa lubelskiego i z kolejnych emisji akcji.

Zarówno zakup terenów potrzebnych do przeprowadzenia inwestycji, jak i prace projektowe dobiegają powoli końca. Budowa lotniska powinna się zacząć pod koniec tego roku.

Źródło: Dziennik Wschodni

Kuba Kucharski lotniczapolska.pl