2009-08-21
Turkish Airlines podpisały umowę na zakup samolotów Airbus A330

Linie lotnicze Turkish Airlines podpisały wiążącą umowę na zakup siedmiu samolotów Airbus A330-300, zgodnie z listem intencyjnym podpisanym podczas salonu lotniczego Le Bourget w czerwcu 2009 r. Dostawy rozpoczną się we wrześniu 2010 r. Samoloty wyposażone będą w silniki Rolls Royce.

Samoloty A330 mogą pomieścić 289 osób w konfiguracji dwuklasowej i wykorzystywane będą na połączeniach średniodystansowych obsługujących dużą liczbę pasażerów.

Linie Turkish Airlines korzystają z samolotów Airbus od roku 1985. Obecnie posiadają one 67 samolotów tego producenta, w tym pięć A310, 46 jednostek z rodziny A320, siedem A330 i dziewięć A340. Przewoźnik ten po raz pierwszy zamówił model A330-300. Dwusilnikowy A330 to jeden z najpopularniejszych wykorzystywanych obecnie samolotów. Firma Airbus otrzymała już ponad tysiąc zamówień na ten model, a 79 przewoźników na całym świecie korzysta z ponad 600 jednostek A330. Światowa flota samolotów A330 ma na koncie niemal 14 milionów godzin lotu i obsługuje około 300 połączeń na całym świecie.

- Nasze doświadczenia w pracy z samolotami Airbus A330 pokazały, że oferują one niskie koszty eksploatacyjne i wysoki komfort kabiny pasażerskiej – powiedział dr Candan Karlitekin, prezes Turkish Airlines – Logicznym krokiem było zatem złożenie powtórnego zamówienia, które pozwoli nam na osiągnięcie założonego przez nas wzrostu.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że linie lotnicze Turkish Airlines zdecydowały się na rozszerzenie swojej floty samolotów Airbus A330, najoszczędniejszych samolotów w swojej klasie – powiedział John Leahy, dyrektor ds. klientów w firmie Airbus – Z liniami Turkish Airlines współpracujemy od bardzo dawna i z przyjemnością wspieramy ich plany rozszerzenia działalności.

Wszystkie samoloty Airbus wyposażone są w unikatowy kokpit oraz posiadają te same standardy operacyjne, umożliwiając liniom lotniczym korzystanie z tych samych pilotów, załóg pokładowych oraz ekip technicznych we wszystkich modelach, co w efekcie przekłada się na elastyczność operacyjną i przynosi znaczące oszczędności.

Dzięki szerokiemu kadłubowi oferującemu wysoki standard lotu, model A330-300 może pomieścić wiele różnych konfiguracji klas i miejsc pasażerskich w zależności od wymagań poszczególnych klientów. Zasięg samolotu wynosi 10 500 km przy pełnym obciążeniu pasażerskim. Dzięki wysokiej wydajności i optymalizacji pod kątem przewozów na średnich i dłuższych dystansach, model A330-300 oferuje optymalną równowagę zasięgu i kosztów. Airbus A330-300 pozostaje najoszczędniejszym środkiem transportu powietrznego przy liczbie pasażerów wynoszącej ok. 300 na średnich dystansach i oferuje przy tym porównywalny komfort podróży co w rejsach długodystansowych.

Źródło: airbus.com

Kuba Kucharski
lotniczapolska.pl