2010-01-05
O czym trzeba pamiętać lecąc do USA

Podróżni udający się polskimi liniami LOT z Warszawy i Krakowa do Stanów Zjednoczonych zobowiązani są do ścisłego przestrzegania przepisów dotyczących ilości, limitów wagi oraz zawartości bagażu podręcznego - poinformował w środę PAP Andrzej Kozłowski z biura prasowego LOT. Dodatkowo linia wprowadziła nowe procedury bezpieczeństwa. Zaostrzone kontrole przy rejsach do USA stosują również porty lotnicze.

 Jak powiedział Kozłowski, na pokład samolotu w rejsach atlantyckich podróżny może sam wnieść jedną sztukę bagażu o wadze nieprzekraczającej 6 kg w klasie ekonomicznej i 9 kg w klasie biznes. Wszelkie płyny w pojemnikach do 100 ml należy umieścić w jednej przezroczystej torebce plastikowej z możliwością wielokrotnego zamykania.

"Wprowadziliśmy specjalne procedury bezpieczeństwa. Obejmują one m.in. personel pokładowy linii. Chcemy przede wszystkim zalecić pasażerom udającym się do USA możliwie wczesne zgłaszanie się do odprawy pasażersko-bagażowej" - powiedział Kozłowski. Dodał, że odprawa rozpoczyna się na cztery godziny przed planowanym odlotem. Po odprawie bagażowej i paszportowej pasażerowie powinni niezwłocznie udać się do bramki odlotowej oznaczonej na karcie pokładowej.

Na warszawskim lotnisku Okęcie podróżni przechodzą dodatkową kontrolę tuż przed wejściem na pokład samolotu.

"Każdy pasażer oraz bagaż podręczny będzie sprawdzany przez specjalne elektroniczne urządzenia pod kątem obecności śladowych ilości materiałów wybuchowych. Kontrola ta wykryje nawet kontakt podróżnego lub jego bagażu z takimi substancjami lub z tymi, które są zabronione, jak np. kokaina" - mówił PAP we wtorek rzecznik lotniska Kamil Wnuk. Do tej pory procedurom takim poddawani byli wyrywkowo pasażerowie udający się do USA.

Władze lotniska zalecają osobom podróżującym do USA z przesiadkami, aby w portach przesiadkowych zapoznali się z ewentualnymi dodatkowymi procedurami kontroli.

Wprowadzenie nowych środków bezpieczeństwa dla podróżnych ma związek z nieudaną próbą zamachu bombowego na samolot linii Northwest Airlines, lecący w ubiegłym tygodniu z Amsterdamu do Detroit.

 

źródło: wnp.pl