2010-01-05
Wzmożone kontrole na krakowskim lotnisku

Krakowskie lotnisko dostosowało procedury kontroli pasażerów do wytycznych Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Obecnie pasażerowie muszą się spodziewać wzmożonych kontroli zarówno swojej osoby, jak i bagażu rejestrowanego i podręcznego. Wydłużeniu może ulec czas kontroli bezpieczeństwa na tzw. "bramkach", przed wejściem do gate'ów, gdzie czeka się na lot. Zaostrzone procedury dotyczyć będą zarówno pasażerów w ruchu krajowym, jak i międzynarodowym.

Władze lotniska przypominają, że każdy pasażer przed wylotem poddawany jest kontroli bezpieczeństwa. Konieczne jest wtedy zdjęcie okrycia wierzchniego (np. płaszcza, kurtki) oraz wszystkich części odzieży, które zawierają metalowe elementy. W okresie zimowym dotyczyć to może również obuwia (lotnisko zapewnia jednorazowe, foliowe osłonki na stopy, które można ubrać na czas kontroli). Na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego znaleźć można tzw. "białą listę", która zawiera wskazówki dotyczące przedmiotów, które można pakować do bagażu podręcznego i rejestrowanego.

Pasażerowie proszeni są o przybywanie na lotnisko z pewnym zapasem czasu. Wcześniejsze przybycie pozwoli uniknąć nerwowych sytuacji czy spóźnienia na lot. Ważną rzeczą jest także rozważne pakowanie. W bagażu podręcznym powinny się znaleźć rzeczy, które są naprawdę niezbędne podczas podróży.

W dalszym ciągu obowiązują także obostrzenia dotyczące wnoszenia na pokład samolotu płynów – nie mogą mieć one objętości większej niż 100 ml i muszą mieścić się w foliowym woreczku, który można znaleźć przy punktach kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

źródło: lotniczapolska.pl