2010-02-18
Samoloty BA polecą na paliwie ze śmieci

Brytyjskie linie lotnicze poinformowały, że podpisały umowę z Grupą Solena na zakup biopaliwa wytwarzanego z odpadów komunalnych. Fabryka produkująca zielone paliwo ma zostać zbudowana na terenie Wielkiej Brytanii.

W ramach umowy, przewoźnik zobowiązał się do zakupu całości biopaliwa jakie Solena będzie w stanie wyprodukować. Obecnie Solena czeka na aprobatę brytyjskiej Defence Standards Agency, odpowiedzialnej za kontrolę jakości paliwa lotniczego. Do certyfikacji potrzebne jest przeprowadzenie testów, mających wykazać czy paliwo nie wypływa na obniżenie wydajności pracy silników lotniczych oraz czy nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Paliwa produkowane w procesie Fischera-Tropscha już otrzymało certyfikację w USA. Mogą one być używane po wymieszaniu, w proporcji 50/50, z normalnym paliwem lotniczym. Mamy nadzieje, że to zielone paliwo zostanie certyfikowane także w Wielkiej Brytanii - powiedział rzecznik linii British Airways i dodał - Bezpieczeństwo jest dla nasz najwyższym priorytetem. Dlatego spokojnie poczekamy na wyniki testów. -

Szacuje się, że londyńska fabryka grupy Solena będzie w stanie każdego roku przerobić 500 000 ton odpadów komunalnych na ponad 72 milion litrów biopaliwa lotniczego. Linie lotnicze British Airways chcą, aby do 2050 roku biopaliwa stanowiły 10% całości użytkowanego przez nie paliwa lotniczego.
 

Jakub Gieleciński
żródło: lotniczapolska.pl