2010-03-24
Warszawa: przebudowa skrzyżowania dróg startowych

Zaplanowana na wrzesień br. przebudowa skrzyżowania dróg startowych nie oznacza całkowitego zamknięcia lotniska dla wykonywania operacji lotniczych. W trakcie zaplanowanych prac lotnisko udostępni możliwość startów i lądowań mniejszych samolotów pasażerskich i transportowych.

Kierownictwo Lotniska Chopina opracowało koncepcję wykonywania operacji lotniczych na skróconym do 1.300 metrów odcinku drogi startowej.

- Poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, które moglibyśmy zaoferować zarówno pasażerom, jak i naszym klientom biznesowym na czas przebudowy skrzyżowania pasów startowych na Lotnisku Chopina w Warszawie było przedmiotem naszych analiz już w fazie planowania tej inwestycji – informuje Michał Marzec, Dyrektor Lotniska Chopina. - Nie jest to przedsięwzięcie łatwe, bo wymaga wielu zmian organizacyjnych i technologicznych. Istotna była też analiza zapewnienia bezpieczeństwa wykonywania operacji, będąca przedmiotem długotrwałych konsultacji z ekspertami lotniczymi. Cieszę się, że ostatecznie udało nam się wypracować alternatywę, aby przebudowa nie oznaczała całkowitego zamknięcia lotniska.

Opracowywanie koncepcji możliwości uruchomienia części drogi startowej dla wykonywania operacji podczas przebudowy została przedstawiona po raz pierwszy 11 lutego na spotkaniu zarządzającego lotniskiem z przedstawicielami linii lotniczych oraz touroperatorami. Jeszcze tego samego dnia lotnisko otrzymało wstępną mailową deklarację PLL LOT o chęci skorzystania z zaproponowanego rozwiązania.

1 marca Dyrektor Lotniska Chopina Michał Marzec poinformował organizatorów Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010 (ELIOS 2010) o możliwości uruchomienia krótszego odcinka drogi startowej na czas przebudowy skrzyżowania pasów. Pełna koncepcja, wraz z podaniem wymaganych parametrów dla statków powietrznych, została przekazana wszystkim przewoźnikom operującym z Lotniska Chopina w dniu 11 marca, na spotkaniu z przedstawicielami AOC (rozwinięcie skrótu). Aktualnie Lotnisko Chopina oczekuje na potwierdzenie zainteresowania ze strony innych linii lotniczych. Do 15 kwietnia informacja zostanie przekazana oficjalnie do Zbioru Informacji Lotniczych – Polska (AIP Polska).

Operacje na krótszym odcinku pasa startowego będą odbywały się w terminie:

04.09.10 od godz. 05.00 LMT do 05.09.10 do godz. 23.30 LMT
11.09.10 od godz. 05.00 LMT do 11.09.10 do godz. 23.30 LMT
18.09.10 od godz. 05.00 LMT do 18.09.10 do godz. 23.30 LMT

źródło: lotniczapolska.pl