2010-04-07
Netmedia rozpoczyna ekspansję zagraniczną!

Netmedia S.A. przejęła 70 procent udziałów rumuńskiej spółki C&D Solutions, właściciela najpopularniejszych portali turystycznych w Rumunii - TourismGuide.ro i AllSeasons.ro.

31 marca 2010 Grupa Netmedia dokonała pierwszej akwizycji spółki zagranicznej. Spółka C&D Solutions SRL z siedzibą w Brasov w Rumunii działa w segmencie nowych technologii, specjalizuje się w e-commerce, w szczególności w rezerwacjach hotelowych. Flagowy portal spółki TourismGuide.ro w grudniu 2009 roku miał najwyższą oglądalność w spośród wszystkich stron turystycznych w Rumunii. Z usług i informacji zawartych w portalu skorzystało ponad 400 tys. unikalnych użytkowników.

- Netmedia od kliku lat rośnie w bardzo szybkim tempie, chcemy powtórzyć nasz sukces w Rumunii. Przeniesienie modelu biznesowego na lokalny rynek nie powinno stanowić dużego problemu. Wiemy jak to zrobić skutecznie, od ponad roku uważnie obserwujemy zarówno rozwój turystyki jak i Internetu w Rumunii. To bardzo dobry moment na inwestycję w branżę internetową w Rumunii - mówi Michał Pszczoła, wiceprezes Zarządu Netmedia S.A.

Rumunia jest bardzo obiecującym rynkiem dla rozwijania działalności w zakresie sprzedaży usług turystycznych online. Internet w Rumunii rozwija się bardzo szybko. Mimo, że dostęp do szerokopasmowej sieci jest na podobnym poziomie jak w Polsce, udział osób korzystających z Internetu w Rumunii jest obecnie niższy. Polski Internet zyskał najwięcej w ostatnich kilku latach, szacuje się że wzrosty w Rumunii będą równie wysokie. Jest to kraj o wysokich walorach turystycznych, wzrasta także jego popularność jako miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej. W latach 200-2008 liczba osób nocujących w hotelach wzrosła o prawie 70 proc. (w Polsce 42 proc.).

– W Rumunii zarówno Internet, jak i branża turystyczna rozwijają się bardzo dynamicznie, podobnie jak w Polsce przed kilku laty. Generalnie handel internetowy w tym kraju jest mniej więcej na takim poziomie, na jakim u nas był 4-5 lat temu. Rozpoczęcie działalności na tym ciekawym, bardzo perspektywicznym rynku, powinno przyczynić się do rozwoju Grupy Netmedia oraz być początkiem dalszej ekspansji zagranicznej - dodaje Michał Pszczoła, wiceprezes Zarządu Netmedia S.A.

Netmedia S.A. objęła 70 proc. udziałów w spółce C&D Group, w zamian za wniesiony do spółki kapitał. Środki te zostaną przeznaczone w największym stopniu na rozwój technologii, w tym na wdrożenie systemu rezerwacji online, a także na poszerzenie działalności i zwiększenie kapitału obrotowego. Dzięki przekazanej technologii, know-how i inwestycjom kapitałowym Netmedia Romania (nowa zmieniona nazwa przejętej spółki) ma stać się liderem, nie tylko internetowej rezerwacji miejsc hotelowych, ale również w sprzedaży biletów lotniczych i wycieczek.