2008-10-24
45 połączeń z Krakowa

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice w zimowym rozkładzie lotów 2008/2009 będzie miał 45 regularnych połączeń lotniczych z 32 miastami.

W nocy z 25 na 26 października na krakowskim lotnisku zacznie obowiązywać nowy zimowy rozkład lotów. Pojawią się w nim nowe połączenia do Oslo Rygge, Edynburga, Sztokholmu, Birmingham oraz Berlina. Na każdej z tych tras, oprócz Oslo Rygge, samoloty będą latać 3 razy w tygodniu. W sumie port zaoferuje na zimę 45 połączeń do 32 miast na 37 lotniskach.

-Tegoroczna siatka zimowa bardzo przypomina tę z zeszłego roku – proponujemy pasażerom podobną ilość połączeń i destynacji. Wciąż prowadzimy intensywne negocjacje z przewoźnikami, licząc na uruchomienie połączeń, z których wycofał się Centralwings – komentuje Jan Pamuła, Prezes MPL Kraków–Balice.

Od 4 listopada do 19 grudnia loty do East Midlands, Londynu-Stansted, Glasgow, Liverpoolu, Mediolanu-Bergamo wstrzymuje Ryanair. W tym okresie obsługiwane będą dwie destynacje przewoźnika: do Dublina i Shannon, gdzie dodano rejs wieczorny w środy. W grudniu do rozkładu lotów wrócą wszystkie dotychczasowe rejsy, a dodatkowo linie uruchomią połączenia na trzech nowych kierunkach: Edynburg, Birmingham oraz Sztokholm Skavsta. W sumie z Ryanairem z Krakowa będzie można polecieć do 10 miast w całej Europie.

Drugie połączenie do stolicy Norwegii uruchomi Norwegian Air Shuttle. Przewoźnik będzie operował łącznie do 5 skandynawskich destynacji, w tym do Oslo, Sztokholmu, Stavanger i Bergen. Swoją działalność prężnie rozwija także polski prywatny przewoźnik Jet Air, z którym można polecieć do Poznania, Bydgoszczy oraz Berlina.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce, który w 2007 roku obsłużył ponad 3 miliony pasażerów. Z Krakowa operuje 20 przewoźników, połowa z nich to linie tradycyjne, które generują 30 proc. ruchu pasażerskiego, druga połowa – niskokosztowe, do których należy 60 proc. rynku przewozów pasażerskich w Krakowie. Od kilku miesięcy port rozwija także działalność w segmencie lotów czarterowych.
Kuba Kucharski
źródło: lotniczapolska.pl